Kontakt | Redakcja | Forum | Konkursy | Społeczność Zarejestruj się | Zaloguj się
Kategoria: projekty
29.08.2011 23:48

W dniu dzisiejszym mam myślę bardzo fajną niespodziankę. Dzięki uprzejmości Tomka vel gusbo już teraz możecie przeczytać genezę startu projektu 240Z. Materiał wyjątkowy i zarazem total exclusive, ponieważ zarówno zdjęcia, jak i podane w nim informacje pierwszy raz lądują w sieci. Staram się dostarczyć Wam ciekawe i oryginalne ciekawostki z rodzimego podwórka, a to już druga fura od Tomka lądująca na JDMO. Tekst powie Wam sporo o tych rzeczach, o które nie jeden z Was chciał zapytać. Zapraszam!

Pomysł na 240Z kiełkował w mojej głowie już od kilku lat. Nie jest to żaden przypadek, że akurat ten model stał się kolejnym projektem. Mam słabość do starych samochodów i niesamowicie mnie kręcą klasyczne linie coupe z długą maską, silnikiem z przodu i tylnym napędem. Datsun 240Z taki właśnie jest. Nie jest to najładniejsze, najszybsze czy najszlachetniejsze z aut, które pasują do tych kryteriów, ale jeśli weźmiemy po uwagę cenę i dostępność, to staje się liderem w takiej kategorii.

Jest jeszcze jedna sprawa, bardziej osobista. Jak to bywa u osób, które poświęcają swoje życie motoryzacji i jest ona ich pasją, miałem zawsze swoje „samochody marzeń”. Jako chłopak dużo o samochodach czytałem, rysowałem je, oglądałem, wąchałem i nie mogłem się doczekać, aż będę mógł nimi jeździć. Nie robiłem jednej rzeczy, mianowicie nie wieszałem plakatów z nimi na ścianach swojego pokoiku. Dla jednego samochodu, nie wiem dlaczego zrobiłem jednak wyjątek… Nie wiem jak znalazł się u mnie w domu katalog Nissana,  pewnie ktoś kiedyś „złowił” go na targach w Poznaniu, ale było w nim zdjęcie rajdowej wersji 240Z. Samochód miał tak intrygujący i egzotyczny kształt, tak inny od tych wszystkich, które widywało wtedy się na ulicach, że nie mogłem przestać się na niego gapić. Do tego stopnia, że wyciąłem to zdjęcie i przykleiłem na swoją częścią piętrowego łóżka.

Kiedy sprzedałem poprzedni samochód i załatwiłem pewne sprawy wynikające z życiowych zakrętów, nadszedł czas na poszukiwania czegoś, co miało być następnym projektem. Przeszukując ocean informacji dostępnych w Internecie natknąłem się na film z najgorszą ścieżką dźwiękową w historii ludzkości, pokazujący dzieło firmy Star Road. To przeważyło sprawę poszukiwań i utwierdziło mnie w wyborze. Wtedy właśnie znalazłem ogłoszenie na niemieckiej stronie internetowej, które zawierało kilka zdjęć dokładnie takiego samochodu o jaki mi chodziło. Napisałem więc email, ale nie dostałem żadnej odpowiedzi. O sprawie zapomniałem, chociaż zdjęcia zostały zapisane w folderze, który kumulował coraz większą ilość materiałów o 240Z. Polowanie rozszerzyłem o obszar USA, bo ten model jest tam do dziś niezwykle popularny, ale bez rezultatów. Po kilku miesiącach byłem bliski odpuszczenia tematu, rozsądek zaczął brać górę nad marzeniami aż pewnego dnia, w folderze Spam, znalazłem odpowiedź na dawno zapomniany email.

Zapadła decyzja o zakupie, jednak problem polegał na tym, że nigdy na żywo ani jednej sztuki 240Z nie widziałem, więc nie do końca wiedziałem czego się spodziewać. Nie mówię jedynie o wyglądzie ale też takich, zdawałoby się drobiazgach, jak materiały eksploatacyjne, dostępność części zamiennych, albo nawet wrażenia z jazdy. Odwrotu jednak nie było. Pech chciał, że w tamtym czasie nie miałem szansy na wybranie się za granicę i musiałem zaryzykować. Znajomy pojechał i kupił w moim imieniu samochód, czego jedynym plusem było to, że dzięki sprytowi handlarza wymusił na sprzedającym przedni zderzak, którego ponoć nie było, ale się znalazł, choć niby nie był od tego samochodu. Na miejscu, nocą, podczas odbywającego się jakieś 150m dalej koncertu Doktora Albana, przyjechał na lawecie mój nowy nabytek. Zanim jednak dotarł, wyjechałem mu na spotkanie jakieś 60 km i wracając za nim patrzyłem na podskakujący tył myśląc „coś ty chłopie narobił”. Datsun na pierwszy rzut oka wyglądał dokładnie jak w opisie i na zdjęciach. Jak dalekie to było od rzeczywistości miałem się przekonać już wkrótce.

„Tomek? Zabieraj to k!#$@ ode mnie! Nie będę go robił, tu jest więcej dziur niż blachy!” Po tej średnio krzepiącej informacji od kolegi blacharza uznałem, że nie jest za dobrze. Było, mówiąc szczerze, jeszcze gorzej. Po rozebraniu silnika kawałki pierścieni pospadały z tłoków, które z kolei nie miały prawie bocznych ścianek, przy czym każdy z tych tłoków miał inny kształt. Zawieszenie nie było przykręcone. W zasadzie to było, tyle że to co zostało przykręcone nie było już częścią zawieszenia. Powoli docierało do mnie, co sobie zrobiłem a raczej, co będę musiał zrobić, żeby sobie czegoś nie zrobić.

Reanimacja zaczęła się od zamówienia znacznej ilości gratów z USA. Blachy, wliczając w to kompletną podłogę, spody błotników, drzwi, progi i sporo innych, wszelkie uszczelki, części do silnika od panewek po tłoki oraz sporo dodatkowych dupereli ruszyło w paczkach przez ocean. Spodziewałem się, że trafią na cło i będą kosztowały dwukrotność swojej wartości. Tak się jednak nie stało. Kurier dostarczył paczki pod drzwi. Niewiarygodne, lecz podobnie było z 2 kolejnymi dostawami, które trafiły do mnie bez problemu i dodatkowych kosztów. Miło.

Podczas, gdy nadwozie było spawane i okraszane hojnie rzucanymi k#$%@mi, silnik przechodził remont a ja zajmowałem się reanimacją, renowacją, czyszczeniem i odnawianiem wszystkiego, co zostało od samochodu odkręcone, odcięte czy oderwane. Nie ma ani jednego elementu, który był zdjęty i założony w tej samej postaci. Każda, nawet najmniejsza śrubka była uszkodzona, zardzewiała, zerodowana, albo chociaż brudna. Wystarczy wskazać cokolwiek palcem a mi przed oczyma staje scenka, w której akurat to coś trzymam w rękach i usiłuję reanimować tłumacząc się żonie dlaczego nie ma mnie w domu i że samochód wcale nie jest ważniejszy niż mój syn.

Trochę to trwało, ale w końcu usłyszałem pytanie: „kolego, jaki chcesz kolor?” Padło na Spectrum White Pearl z palety marki Honda, połączony z pochodzącym z tej samej marki Vocano Grey Metallic na nadkolach, zderzakach, grillu i tylnej blendzie. Felgi, elementy zawieszenia i  klatka zostały proszkowo polakierowane na złoto.

Napotkałem jeszcze wiele trudności, musiałem rozwiązać wiele zagadek i zrozumieć wiele rzeczy. Informacje znalezione w Internecie często okazywały się zbawienne, lecz czasami były stekiem bzdur i wprowadzały chaos w odbudowę auta. Najbardziej denerwującym elementem jest chyba czekanie. Czekałem na przykład na tylne ranty, które były dorabiane indywidualnie, ponieważ nie pasowały standardowe od żadnej popularnej felgi. Jak już się doczekałem, to okazało się, że mają 3” zamiast 3,5”. Więc znowu czekałem, tym razem na właściwe. Czekałem na paczki z USA, czekałem na wiosnę. Niemniej jednak powoli zmierzałem do finału.

Samochód był wciąż w trakcie składania, kiedy nadszedł czas aby dokonać odprawy celnej i podjąć próbę zarejestrowania. Udałem się do UC z plikiem idiotycznych papierów, wśród których były amerykański Title, 4 kartki z jakiegoś holenderskiego urzędu podobno potwierdzające odprawę jako „pojazd kolekcjonerski” oraz umowa kupna-sprzedaży spisana z Niemcem. Wiedziałem, że będzie ciężko i byłem gotowy na prawdziwą wojnę. Zaczęło się oczywiście od tego, że nikt nie wiedział co z tym fantem zrobić. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu wielu osób udało się pozlepiać wszystko w sensowną całość w aspekcie polskiego prawa. I wszystko byłoby OK., gdyby nie to, że dokumenty z Holandii nie miały żadnych pieczątek ani nawet podpisów. Trzeba było zatem wysłać Holendrom zapytanie celem potwierdzenia autentyczności dokumentów. Miałem czekać jakieś 3 lub 4 tygodnie na telefon z Urzędu Celnego i czekając rosły we mnie obawy. Po 4 dniach zadzwonił telefon. Pojechałem gotowy na najgorsze, ale dowiedziałem się, że „właśnie wczoraj dostaliśmy dyrektywę aby akceptować dokumenty z Krajów Beneluksu nie zawierające pieczątek”. Ta informacja oznaczała, że samochód został oficjalnie odprawiony oraz, że jest zwolniony z obowiązku zapłaty akcyzy. Miło.

Jazda Datsunem 240Z jest całkowicie innym przeżyciem niż prowadzenie jakiegokolwiek współczesnego samochodu. Nie jest to może bardzo stary  samochód, ale wystarczająco stary, żeby poczuć motoryzację w najczystszej formie, bez elektroniki, jakiegokolwiek wyręczania kierowcy, bez perfekcyjnej ergonomii, bez tego całego „wypasu”, który jest tak ważny w dzisiejszych czasach i często przeważa na tym, co tak naprawdę jest samochodem w samochodzie. Ludzie, którzy widząc stary samochód na ulicy pokazują kciuk skierowany w górę są całkiem niezłą nagrodą za poświęcony temu autu czas i wysiłek. Ludzie, którzy jadą 2 cm od mojego tylnego zderzaka i próbują zmusić do ścigania się, nie są.

Na koniec dodam, że tym, co okazało się najbardziej zaskakującym podczas całej zabawy w przywracanie Datsuna do życia, jest czysta i bezinteresowna życzliwość ludzka. Otrzymałem przy okazji tego projektu pomoc i wsparcie od wielu osób, którym chciałbym serdecznie za to podziękować. Nie będę Was tu wymieniał, bo to nie okładka płyty CD, ale podziękowania są szczere, a każdy kto pomógł czy okazał wsparcie bądź entuzjazm wie, że właśnie o niego chodzi.    


Więcej informacji o projekcie na forum w temacie Datsun S30 240Z.

Wcześniejszy projekt Honda S2000 AP1.

Ocen: 29
Zdjęcia:


Komentarze 21

najlepsze | najnowsze | najstarsze

Ładowanie danych...
flejm 30.08.2011 02:05
Aby ocenić zaloguj się lub zarejestruj   X
Ilość ocen: 1    1 |
co bym tu nie napisał to i tak nie oddam należytego szacunku, podziwu i zachwytu temu projektowi, a przede wszystkim samemu człowiekowi, dzięki któremu można podziwiać to auto emotka gus_Bo THE MAN emotka
flejm 30.08.2011 02:10
Aby ocenić zaloguj się lub zarejestruj   X
   0 |
jednym słowem UNFUCKWITHABLE! emotka
Deox 30.08.2011 09:14
Aby ocenić zaloguj się lub zarejestruj   X
Ilość ocen: 2    2 |
Tego się nie da porównać do inny projektów. Bez mega determinacji, cierpliwości, zaplecza, finansów i tony innych, Bóg wie jakich czynników to by się nie udało. emotka

Z mojej strony wielkie dzięki dla Tomka za bezproblemową współpracę i zaangażowanie w serwis.
Arni_EG6 30.08.2011 12:50
Aby ocenić zaloguj się lub zarejestruj   X
   0 |
Niesamowity samochód !!!
ml3k0 30.08.2011 15:13
Aby ocenić zaloguj się lub zarejestruj   X
   0 |
dobrze się czytało, auta nie muszę komentować bo jest obłędne
Gumka23 30.08.2011 15:51
Aby ocenić zaloguj się lub zarejestruj   X
   0 |
Opis i zdjecia... rewelacja..
Wojti 03.09.2011 23:16
Aby ocenić zaloguj się lub zarejestruj   X
Ilość ocen: 1    1 |
Projekt, który z pewnością zapisze się w naszej pamięci na bardzo długo. emotka
sti-wrx 16.12.2011 12:33
Aby ocenić zaloguj się lub zarejestruj   X
   0 |
podziwiam za ilość pracy włożonej przez Ciebie w ten projekt!!!
Cino 17.12.2011 01:15
Aby ocenić zaloguj się lub zarejestruj   X
   0 |
Jeden z najciekawszych projektów jakie są na forum. Świetne auto.
mario 04.01.2012 11:09
Aby ocenić zaloguj się lub zarejestruj   X
   0 |
Pełen szacuneczek za samo wybranie modelu który sam w sobie jest wyzwaniem nie mówiąc o nakładach włożonych w to auto . Super projekt
motodd 07.01.2012 22:21
Aby ocenić zaloguj się lub zarejestruj   X
Ilość ocen: 1    1 |
Nobel za auto !! Nobel za tekst.
loOka 01.02.2012 20:10
Aby ocenić zaloguj się lub zarejestruj   X
   0 |
klasykemotka nic wiecej mowic nie trzebaemotka
pawlosi1 06.05.2012 19:27
Aby ocenić zaloguj się lub zarejestruj   X
   0 |
Idealny.. emotka
pimp 21.05.2012 15:01
Aby ocenić zaloguj się lub zarejestruj   X
   0 |
Idealne proporcje, japonskie auta z lat 60 i 70 sa sliczne ... pozniej juz troszke mniej... emotka
Deox 22.05.2012 08:54
Aby ocenić zaloguj się lub zarejestruj   X
   0 |
Jak auto wygląda obecnie po sprzedaży można zobaczyć na filmiku poniżej:
http://www.youtube.com/watch?v=KA3Kw523kyw

Datsun jest od 1:29.
pimp 22.05.2012 10:03
Aby ocenić zaloguj się lub zarejestruj   X
   0 |
hmm... jestem od niedawna tutaj ale z tego co widze to wiekszosc prezentowanych "Projektów" nie jest juz w rekach wymienionych wlascicieli ??? co dalej sie z autami dzieje ?
Deox 22.05.2012 10:40
Aby ocenić zaloguj się lub zarejestruj   X
   0 |
Ich losy podobne są do innych jakie spotykają auta, czyli niektóre idą na sprzedaż, innym przytrafiają się niechciane, pechowe sytuację(choć to akurat to rzadkość).

Najczęściej info co stało się z konkretnym projektem znajduje się w tematach na forum. W tym wypadku akurat gusbo sprzedał auto i wystartował z nowym projektem i tak się dzieje zawsze z jego projektami - kończy jeden, a zaczyna następny. Dzięki temu sporo się dzieje. emotka
motodd 22.05.2012 11:00
Aby ocenić zaloguj się lub zarejestruj   X
   0 |
musiało go boleć serce jak rozstawał się z tym Ztem emotka
Deox 22.05.2012 11:19
Aby ocenić zaloguj się lub zarejestruj   X
Ilość ocen: 1    1 |
To mnie bardziej bolało jak sprzedawał Eskę. emotka

Uwielbiam ten samochód:
http://www.jdm-option.pl/blog/publikacja/51,Honda-S2000-AP1-by-gusbo

Co do samego sprzedawania to dla forumowiczów moim zdanie to duży plus, bo dzięki temu mamy możliwość śledzenia kolejnych ciekawych projektów. Fajnie byłoby tylko jakby nowi właściciele również wpadali na forum, dzięki czemu stare/nowe projekty by powracały.
Skyline 26.07.2012 10:24
Aby ocenić zaloguj się lub zarejestruj   X
   0 |
Wielki podziw dla autora projektu! Szacunek, nie ma co sie rozpisywać bo nie ma takich słów określających w 100% to co sie czuje widząc klasykiemotka Jeszcze raz gratulacje!
Pentoe 25.03.2019 11:42
Aby ocenić zaloguj się lub zarejestruj   X
   0 |
Szacunek! Bardzo fajnie się czyta takie rzeczy emotka


Dodaj swój komentarz:


Logowanie:
Email lub nick: Hasło:
Zapamiętaj
Komentarz:
SPECYFIKACJA PROJEKTU

OSIĄGI:

Seria:

145hp @ 5200
156 ft/lbs torque @ 4000

Przy podobnym setupie do opisanego projektu, moc mierzona na kołach.

Modyfikowany:

165.6 hp @ 5800rpm (207 flywheel)
169.6ft/lbs torque@ 4800
O2 mixture 12.1-13.5, 2300rpm to 7000

ZDJĘCIA:

Kliknij tag Datsun by gusbo.

INNE:

Wcześniejszy projekt gusbo.

TAG CLOUD
NAJNOWSZE KOMENTARZE
10.11.2023 14:29 przez taknie0101
10.11.2023 14:28 przez taknie0101
14.12.2019 11:55 przez Elizra
25.03.2019 11:43 przez Pentoe
25.03.2019 11:42 przez Pentoe
25.03.2019 11:41 przez Pentoe
09.10.2016 12:17 przez misiek86
30.09.2016 13:35 przez Cino
30.09.2016 13:35 przez Cino
08.01.2015 23:13 przez pimp