Kontakt | Redakcja | Forum | Konkursy | Społeczność Zarejestruj się | Zaloguj się
Kategoria: inne
06.12.2010 19:35
Tags: blog news

Jak pewnie większość z Was już zauważyła Blog JDMO nie jest do końca standardowym blogiem pod względem funkcjonalności. Niektóre funkcje, często spotykane na typowych blogach zostały rozszerzone o pewne elementy społecznościowe po to, aby dać użytkownikom większe możliwości interakcji ze stroną. Poniżej znajduje się spis najważniejszych dodatków i funkcji oddanych do użytku. Zapraszam do zapoznania się z mechaniką ich działania.


Konta użytkownika:

Użytkownik po założeni konta otrzymuje możliwość edycji pewnej ilości danych. Możliwe jest wprowadzenie do profilu takich informacji jak: płeć, data urodzenia, miejscowość, adres email, czy ulubiona strona www. Jest też możliwość zmiany hasał, czyli w tym przypadku całkowity standard nie wymagający tłumaczenia. Nie ma możliwości zmiany nazwy użytkownika.

Każde nowe konto otrzymuje na starcie domyślny avatar, który potem można zmienić na dowolny w formacie jpg lub png o rozmiarach 42x42 pixele.

Każde konto pozwala również na wprowadzenie zdjęć w formacie jpg z limitem do trzech sztuk ze względu na ograniczenia pojemności serwera. Po wprowadzeniu maksymalnej ilości plików kolejne dodawanie będzie zablokowane. Zdjęcia można również usuwać i wprowadzać w ich miejsce nowe.

Użytkownicy mogą podglądać wzajemnie swoje profile, w których to wyświetlana jest informacja ile razy dany profil był przeglądany, ile komentarzy napisał dany użytkownik, ile razy oceniał wpisy typu "PROJEKTY" i jaką ilość punktów JP zgromadził na swoim koncie. wymienione punkty zostały opisane w dalszej części tekstu.

Po wejściu na dany profil użytkownika mamy również możliwość przeglądania napisanych przez niego komentarzy w serwisie przy użyciu specjalnego filtra, którego zasada działania zostanie wyjaśniona w opisie komentarzy.

Konta na blogu nie są powiązane z kontami na forum dlatego też w obu przypadkach logowanie jest oddzielne.


Panel użytkownika:

Panel użytkownika znajdujący się w prawym, górnym rogu strony wyświetla podstawowe informacje o danym koncie. Użytkownik widzi w nim swój avatar, aktualną ilość otrzymanej i nie przeczytanej poczty w opcji "skrzynka" i wiadomości blogowe rozsyłane do wszystkich jednocześnie przez administratora w opcji "blog info". Dodatkowo panel użytkownika informuje o zgromadzonych aktualnie punktach JP. Poniżej widok panelu.System pocztowy:

Moduł poczty pozwala na przesyłanie wiadomości tekstowych na blogu pomiędzy użytkownikami. Użytkownicy mogą dowolnie zarządzać swoim kontem pocztowym używając opcji odbierania, wysyłania, tworzenia i usuwania wiadomości.

Dostęp do poczty następuje poprzez kliknięcie opcji "skrzynka" lub ikonki symbolizującej list w panelu użytkownika.

W systemie pocztowym jest również opcja "blog info", która służy do rozsyłania różnych informacji i ogłoszeń przez administratora serwisu. Użytkownik otrzymujący taką wiadomość może jedynie zapoznać się z jej zawartością bez możliwości odpowiadania na nią. W ten sposób prywatna korespondencja jest oddzielona od redakcyjnych ogłoszeń.


System Komentarzy:

Użytkownicy po zalogowaniu na stronie mają możliwość pisania komentarzy pod każdym wpisem. W trosce o ich jakość i poziom merytoryczny wprowadzona została możliwość ich oceniania. Dla tych, którzy mają coś sensownego do powiedzenia są plusy, a dla spamerów minusy. Dziesięć minusów rozdanych przez różnych użytkowników automatycznie ukrywa niepożądany komentarz. Dodatkowo obraźliwe posty lub naruszające regulamin można zgłosić do moderacji serwisu klikając "iksa".

Domyślnie komentarze pod wpisem wyświetlane są w kolejności od najstarszego do najmłodszego. Ową kolejność można filtrować używając trzech opcji. Najstarsze to domyślne ustawienie, następnie najmłodsze odwraca pierwotną kolejność i najlepsze pokazuje tylko te pozytywnie ocenione. Ta sam zasad tyczy się również przeglądania komentarzy w profilach użytkowników.


Punkty JP, czyli JDM Points i ranking użytkowników:

W celu odzwierciedlenia aktywności każdego z Was wprowadzony został moduł punktowy, który rejestruje czynności właścicieli kont na blogu. Każdy rodzaj aktywności w systemie ma wpływ na licznik JP znajdujący się w panelu użytkownika, jak i w profilu konta.

Wartości punktowe i rodzaje czynności, które są klasyfikowane w punktacji specjalnie nie zostaną podane, aby sztucznie nie wymusić ich generowania. Oczywiście niektórych rzeczy będziecie się domyślać, ale nie wszystko jest takie oczywiste jak mogłoby się wydawać. Warto też nadmienić, że występują również punkty ujemne za nieodpowiednie działania.

Punkty przyznawane są automatycznie przez system i administracja nie ma możliwości ingerencji w licznik, który jest aktualizowany co 24 godziny o stałej porze.

Zbierane punkty odzwierciedlają pozycje konta w rankingu użytkowników, w którym to możecie sprawdzać na bieżąco aktualny wynik na tle innych czytelników. Najbardziej aktywni w pozytywnym tego słowa znaczeniu będą wyróżnieni na stronie głównej serwisu w tabeli rankingowej.


Ranking projektów i system ich oceniania:

Co jakiś czas na blogu pojawiać będą się wpisy zakwalifikowane do kategorii "PROJEKTY", którą są niczym innym jak opisami różnych ciekawych aut budowanych przez prawdziwych fanów i zapaleńców. Każdy z takich pojazdów może być przez Was oceniany w skali pięciogwiazdkowej. Oceniać mogą tylko zalogowani użytkownicy poprzez kliknięcie w odpowiednią ilość gwiazdek, które znajdują się pod koniec opisu projektu.

Rozdawane przez użytkowników oceny zapisywane są w systemie i odzwierciedlają dana pozycję projektu w rankingu prezentowanych aut. Tak samo jak w przypadku rankingu użytkowników najciekawsze projekty wyróżniane są na stronie głównej blogu w tabeli "TOP 10 PROJEKTY".


Filtr wpisów:

Filtr wpisów znajduje się na stronie głównej bloga tuż nad pierwszym zamieszczonym wpisem. Pozwala on na listowanie i szybką nawigację zamieszczanych informacji. Opcja "Najchętniej czytane" i "Najchętniej komentowane" pozwala na szybki podgląd tego co w ostatnim czasie najbardziej zaciekawiło czytelników serwisu.


Podsumowanie:

To byłyby chyba z grubsza najważniejsze informacje na temat funkcjonalności i użyteczności modułów zawartych na blogu. Dla większości z Was opis ten pewnie będzie zbyteczny, ale dla świętego spokoju w razie problemów zawsze można tu zajrzeć szukając odpowiedzi na pytania, które być może się pojawią. W przypadku, gdyby coś było nie jasne i stwarzało problemy zawsze można napisać na adres mailowy redakcji, bądź skorzystać z formularza kontaktowego na stronie.

Komentarze 0

najlepsze | najnowsze | najstarsze

Ładowanie danych...


Dodaj swój komentarz:


Logowanie:
Email lub nick: Hasło:
Zapamiętaj
Komentarz:

TAG CLOUD
NAJNOWSZE KOMENTARZE
10.11.2023 14:29 przez taknie0101
10.11.2023 14:28 przez taknie0101
14.12.2019 11:55 przez Elizra
25.03.2019 11:43 przez Pentoe
25.03.2019 11:42 przez Pentoe
25.03.2019 11:41 przez Pentoe
09.10.2016 12:17 przez misiek86
30.09.2016 13:35 przez Cino
30.09.2016 13:35 przez Cino
08.01.2015 23:13 przez pimp